Правилником о начину и поступку остваривања права из обавезног здравственог осигурања, објављеног у “Службеном гласнику РС” бр 10/200, 18/2010; 46/2010 И 80/2010, члановима: 18-38 је дефинисан:
- Избор изабраног лекара,
- Замена и промена изабраног лекара,
- Здравствена заштита код изабраног лекара,
- као и Лекар у приватној пракси.
Преузето са сајта РЗЗО: http://www.rzzo.rs/index.php/izabrani-lekar-actual/info дана 06.01.2012.:
ИЗАБРАНИ ЛЕКАР
Законом о здравственом осигурању дефинисано је право на избор лекара у Дому здравља на подручју матичне филијале или на подручју пребивалишта, односно боравишта.
Лекар се бира из области опште медицине, педијатрије, гинекологије или стоматологије.
Сви пунолетни грађани имају право на избор доктора медицине, или специјалисту опште медицине, односно, специјалисту медицине рада.
Деца млађа од 18 година имају право на изабраног доктора специјалисте педијатрије.
Особе женског пола старије од 15 године живота могу изабрати и доктора специјалисту гинекологије.
Особе млађе од 18 или старије од 65 година могу изабрати и доктора стоматологије.
Дужности изабраног лекара:
- организује и спроводи мере на очувању и унапређењу осигураниковог здравља;
- обавља прегледе и дијагностику која је неопходна;
- одређује начин и врсту лечења, прати ток лечења и усклађује мишљење и предлоге за наставак лечења;
- упућује осигуранике на амбулантно-специјалистичке прегледе или на стационарно лечење;
- одређује врсту и дужину кућног лечења и прати његово спровођење;
- прописује лекове и медицинска средства, као и одређене врсте медицинско-техничких помагала;
- води прописану медицинску документацију о здравственом стању и лечењу осигураника;
- даје оцену о здравственом стању и упућује на оцену радне способности, односно инвалидности;
- утврђује дужину привремене спречености за рад због болести или повреде, до 30 дана спречености за рад и предлаже првостепеној лекарској комисији продужење - - привремене спречености за рад;
- утврђује потребу пратиоца за време путовања;
- утврђује потребу одсуствовања са посла ради неге члана уже породице;
- даје налаз и мишљење о осигураниковом здравственом стању на основу кога се издаје потврда о коришћењу здравствене заштите у иностранству;
- одређује употребу и врсту превозног средства за превоз болесника, с обзиром на здравствено стање;
- врши друге послове у вези са остваривањем права из здравственог осигурања.
Поред наведених послова изабрани лекар гинеколог одређује старост трудноће, ради остваривања права на одсуствовање са рада због трудноће и порођаја.
Изабрани лекар педијатар даје мишљење о здравственом стању детета ради остваривања права на одсуствовање са рада због посебне неге детета.
Изабрани лекар утврђује привремену спреченост за рад осигураника по прописима о запошљавању.
ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ ВАЖНО ИЗАБРАТИ ЛЕКАРА?
Изабрани лекар брине о свим сегментима здравља пацијената. Увек је у току са њиховим здравственим стањем и увек има довољно времена за пацијента. Код изабраног лекара прегледи се заказују телефоном и на тај начин избегава чекање.
Изабрани лекар је упознат са претходним здравственим стањем и факторима ризика по здравље пацијента, са његовим начином живота, добрим и лошим навикама. Предочава му до којих болести лоше навике могу да доведу, а уколико евентуално постоји неко обољење, континуирано прати развој болести и лечи је. Изабрани лекар има могућност да позива пацијенте и заказује редовне годишње и превентивне прегледе. Редовни прегледи важни су због раног откривања премалигних и малигних промена, лечења хормонских проблема, контроле рађања и правовременог планирања породице...Сада заједнички, лекар и пацијент могу спречити, а не више само лечити неку болест.
ИЗБОР ЛЕКАРА
Лекар се бира у неком од Домова здравља на подручју матичне филијале здравственог осигурања, а, у случају када пребивалиште није на подручју матичне филијале која је осигуранику издала здравствену књижицу, он има право да изабере лекара у месту свог пребивалишта.
Лица која привремено бораве ван места свог пребивалишта (ученици и студенти, лица смештена у установе социјалне заштите, деца у хранитељским породицама) лекара бирају у месту привременог боравка и он је њихов лекар док ту бораве.
Лекар се бира на период од једне календарске године ( од дана избора до 31.12. текуће године), са списка лекара, који мора бити истакнут у сваком Дому здравља.
Једном датој изјави о избору лекара, продужава се важност аутоматски сваке календарске године, све док осигураник не да изјаву о промени изабраног лекара.
Ако је осигураников изабрани лекар привремено одсутан, због коришћења годишњег одмора, боловања, службеног пута и др., дом здравља је у обавези да обезбеди лекара који привремено замењује његовог изабраног лекара.
Осигураници имају право да промене изабраног лекара по истеку календарске године, без навођења разлога промене.
Особе незадовоље својим изабраним, или лекаром који им је додељен као замена, могу захтевати промену изабраног лекара и пре истека календарске године, али у изјави морају да наведу разлог промене.
Постављено: 06.01.2012
ИЗАБРАНИ ТИМ-ЛЕКАР И МЕДИЦИНСКА СЕСТРА
Промене у Здравственом систему Републике Србије и нова здравствена политика омогућиле су заживљавање принципа тимског рада на Примарном нивоу здравствене заштите, који датирају још из давне 1964.године. Напори здравствених радника су усмерени на што бољу организованост Здравственог система и пружање кавалитетне здравствене заштите, чиме се повећава задовољство...
запослених и корисника здравствене заштите, а све заједно резултира бољим здрављем популације. Циљ је да сваки грађанин има свог изабраног лекара у свом Дому здравља, кога бира својом вољом, било да је то лекар опште медицине, педијатар или гинеколог.НОВИ СТИЛ КОМУНИКАЦИЈЕ СА ПАЦИЈЕНТИМА
Обичан човек може и не мора бити успешан у комуникацији, али они који пружају здравствену услугу, морају, уколико желе да буду успешни у свом послу. Успештност рада доктора и медицинских сестара зависи од тога у којој мери су помогли својим пацијентима. Како? Својим стучним радом, саветом, али и осмехом, љубазношћу, посвећеношћу... Здравствена услуга заснива се на комуникацији између оног који пружа (лекар и сестра) и оног који прима здравствену услугу (пацијент)
Применом комуникационих вештина, успостављањем бољег односа између доктора и сестре, с једне стране и пацијента, с друге стране, биће унапређен и квалитет здравствених услуга. Комуникационе вештине у здравству имају све већи значај. Савремени лекар мора бити спреман да саслуша своје пацијенте и да брине не само о њиховом здрављу, већ и о здрављу целе породице. Лекар и сестра брину о пацијенту, а својим стилом комуникације му то и показују.
Пацијент је болестан и забринут и, самим тим, налази се у рањивом емотивном стању. Са њим/њом треба пажљиво и осмишљено комуницирати, примењујући принципе емпатије. Треба му/јој помоћи применом одговарајућег стила комуникације.
САВРЕМЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА СЕСТРИНСКОГ РАДА
Лик и улога медицинске сестре је била помало заборављена и потиснута. Новом организацијом рада у примарној здравственој заштити и применом принципа тимског рада који је декларисан још давне 1964.године улога и значај медицинске сестре на примарном нивоу здравствене заштите се враћа и поставља као основ успешне комуникације и савремене организације сестринског рада. Не смеју се заборавити изграђени стилови у сестринском раду, напротив морају се неговати, усавршавати, увежбавати и кроз нову организацију сестринства, примењивати у сваком сегменту здравствене заштите...
- Тимска сестра, прво прима пацијента, позива га да изрази своје опредељење за ТИМ који ће му пружити здравствену услугу.
- Сестра води индивидуални разговор са сваким пацијентом у новом амбијенту, без шалтера, у директној комуникацији.
- Упознаје пацијента и његове здравствене проблеме. Одређује време пријема према Процедури за пријем и тријажу пацијената (користећи своје знање и искуство).
- Сестра саветује, едукује, просвећује, превазилази успешно препреке у комуникацији са саговорником (пацијентом) који бира свог саговорника сестру.
- Изабрани прави метод за комуникацији (говором, гестикулацијом, визуелном методом) обезбеђује непосредан контакт са пацијентом, повећава пажњу, интересовање и разумевање.
- Тимска сестра мора стрпљиво да слуша пацијента, свесна потребе свих својих пацијената да буду саслушани. Вештина постављања питања при комуникацији представља основ за добијање правог одговора од пацијента. Сестра поставља питања користећи моћне речи: КАКО, КАДА, ЗАШТО да би отворила врата сазнању о болести пацијента.
- Свака сестра жели и може да постане добар владалац комуникационим вештинама.
- Добра комуникација чини ТИМ ефикасним, пријатним, успешним, смањује напетост, радну средину чини местом где ће сви бити задовољни и где ће радо боравити.
- Осмехом их уверимо у искреност. Омогућимо им да из наше установе оду задовољни, смирени, са пуно поверења у свој изабрани ТИМ, коме ће се са задовољством враћати кад год имају здравствени проблем.
Постављено: 2006