Пројектне активности Дома здравља Обреновац са циљем здравствене неге и бриге старих, немоћних лица и лица са инвалидитетом
Дом здравља Обреновац је током протеклих година активно узимао учешћа поводом различитих позива за обављање активности која су од значаја за републику, град, локалну заједницу. Овом приликом издвајамо следеће активности:
“Здравствена заштита и нега старих и немоћних лица у стању социјалне потребе без адекватне породичне подршке”.
Реч је о програму под којим је ДЗО постао препознат не само у локалној заједници, већ и шире.
Спровођен је првобитно у периоду од 15.12.2006.године до 15.12.2007.године и од 01.02.2008. до 31.05.2008.године поводом оглашеног конкурса за извођење програма Јавних радова од интереса за републику у сарадањи са Министарством рада, запошљавања и социјалне политике, а потом и Министарством економије и регионалног развоја. Након тога спровођен је и у сарадњи са Националном службом за запошљавање у периоду током шест месеци 2009. (01.07.2009. – 31.12.2009.) и 2010.године (07.06.2010. – 06.11.2010.)
Области у којој су извођење јавног рада: социјално-хуманитарна делатност, здравствено васпитне активности, превенција и помоћ старима, социјално угроженим лицима.
Програм је заснован на сазнањима са терена стручних служби Дома здравља Обреновац и потребама опсервираних пацијената, чије потребе у смислу редовне здравствене контроле, бриге, неге и помоћи у кући није могуће задовољити постојећим системом здравствене и социјалне заштите, а социјална мрежа, укљичујући пре свега породичну и мрежу непосредног окружења нефункционише задовољавајуће. Извођењем овог програма би се уједно анимирало непосредно и породично окружење да преузме одговорност и део бриге за своје оболеле, старе и немоћне чланове.
Програм је обухватао следеће активности: здравствена контрола, брига, нега, одржавање личне хигијене и помоћ у кући старих, изнемоглих особа у стању социјалне потребе без адекватне породичне подршке
Циљеви програма:
- Потпуна доступност здравственим ресурсима старим и немоћним лицима и то:
физички (приступ ка кориснику)
просторно (у дому корисника, без чекања, заказивања)
финансијки (услуге су бесплатне)
- Ресоцијализација и социјална рехабилитација старих, немоћних, понекад и заборављених лица (у сарадњи са локалном заједницом)
- Олакшање рада стручних служби ДЗО
- Сарадња са Националном службом за запошљавање: током једног циклуса пројекта радно ангажовање 6 лица (углавном жена), а током 2009. и 2010. и по 8 лица.
Имајући у виду да је примењени пројекат предвидео ангажовање 6 (касније и 8) лица са евиденције тржишта рада, и да су за време спровођење програма Јавног рада лица примала зараду и надокнаду за трошкове превоза, сматрамо да је испуњен и циљ који је постављен као општи, а то је побољшање материјалне ситуације лица која су незапослена и која су активна у тражењу посла.
Детаљан опис активности:
- У питању је рад на терену, два мобилна тима, сваки у саставу: медицинска сестра, неговатељица и спремачица (укупно шест лица). Током 2009 и 2010.године тимови су оснажени са по једним доктором медицине.
- Користили су возило Дома здравља Обреновац.
- Рад се одвијао у две смене, пет радних дана седмично плус једна субота у месецу
- Углавном се у једној смени обавило 3-4 посете односно 6-8 кућних посета дневно. Динамика посета би подразумевала да се корисник обиђе најмање једном седмично. Временом се број кућних посета повећавао, с обзиром на почетну хигијенску и здравствену запуштеност корисника услуга.
- Сваки члан тима имао је дефинисане радне задатке.
- У прва два циклуса програма предиђен је ангажман лекара из Службе кућног лечења који би један сат недељно одвојио за надзор над стручним радом тима и праћењу стања пацијената. Током 2009. и 2010.године ангажована су два лекара који су радили стално са тимом.
- Оно што је битно напоменути је понуда Дома здравља, у коришћњу услуга свог вешераја за прање постељине и личних ствари корисника услуга, тамо где за то не постоје адекватни услови. Веш се допремао и прао једном недељно. На тај начин брига и нега у хигијенско-здравственом аспекту била је потпунија
Опис рада и конкретни задаци ангажованих лица:
Лекар: Организује и спроводи мере на очувању и унапређењу здравља појединца и породице, ради на откривању и сузбијању фактора ризика за настанак болести, врши дијагностику и благовремено лечење пацијената (обавља целокупну превентивно-дијагностичку и куративну здравствену заштиту из надлежности изабраног лекара за опредељене пацијенте)
Стара се о здравственом стању пацијената упућених од стране изабраног лекара и о томе води целокупну медицинску документацију и евиденцију
- самостално спроводи лечење у стану болесника, прибавља лабораторијске и друге дијагностичке анализе неопходне за процену здравственог стања пацијената и према индикацијама га упућује специјалисти консултанту
- процењује престанак потребе збрињавања пацијента и остваривања њихове здравствене заштите у служби за кућно лечење и истог упућује не даље остваривање здравствене заштите свом изабраном лекару
- утврђује хигијенске прилике, услове живота и рада пацијента и систематски делује у оквиру сва три нивоа превенције/обавља здравствено васпитни рад
- по потреби упућује пацијента на стационарно лечење и рехабилитацију
- спроводи мере здравственог васпитања
- даје стручна мишљења и извештаје код одређених случајева болести и повреда
Медицинска сестра:
- учествује у набавци рецепата и лекова, контакту са ординаријусом сваког појединачног пацијента
- врши поделу пероралне и парентералне терапије
- пласира катетере, клизме, превијање.
Неговатељица:
- обавља храњење, напајање, пресвалачење, облачење,купање и тоалету пацијента што подразумева умивање, прање зуба и вилице, прање аногениталне регије, сечење ноктију, чешљање.
Спремачица:
- врши поспремање, чишћење, рибање и дезинфекцију животног простора корисника услуга
Ресурси:
Имајући у виду да је суштина овог пројекта здравствена заштита, брига и нега старих и немоћних лица у њиховим домовима, Дом здравља Обреновац је на располагање ставио следеће ресурсе:
- За потребе одласка на терен и превоза постељине и опреме, обезбеђен је аутомобил чије трошкове одржавања и горива сноси ДЗО.
- У главном објекту ДЗО обезбеђене просторије за боравак, пресвлачење чланова мобилних тимова, мокри чвор.
- Обезбеђени су и медицинска средства као што су завоји, шприцеви, игле, компресе, катетери, клизме, фластери, рукавице. Затим апарати за мерење притиска и шећера, протоколи за евиденцију корисника.
- Дом здравља је обезбедио и услуге свог вешераја где се доноси веш и постељина корисника пројекта, која се потом пере, пегла и освежена и чиста враћа старим лицима.
- Људски супортативни ресурси у виду укључивања патронажне сестре, сестре из кућног лечења, социјалног радника у погледу стручне и саветодавне помоћи везаних за одлазак у породицу, успостављање првог контакта, креирање социјалне мреже, сарадње са осталим установама у локалној заједници.
- У случају препознате потребе, могућност коришћења санитетског возила
Резултати остварен досадашњим спровођењем пројекта:
- Преко Националне службе за запошљавање током прва два циклуса спровођења програм ангажовано је 12 лица (6 лица по циклусу). Током друга два циклуса ангажовано 16 лица (8 лица по циклусу) = повећање запослености у локалној заједници.
- Здравствена заштита, брига и нега старим лицима учињена доступном и бесплатном
- Социјална рехабилитација старих лица без чланова породице
- Повећана заинтересованост локалне заједнице за проблеме старих лица
- Значајна сарадња са установама социјалне заштите у погледу остваривања припадајућих права (центар за социјални рад, дом за стара лица…)
- Укупан број посета током четири циклуса спровођења програма: 4786
Досадашње финансирање:
Буџет пројекта током првог круга спровођења (за 12 месеци):
република: 1.106.077,60 динара
градска општина Обреновац: 750.000,00 динара
средства ДЗ Обреновац: 273.105,72 динара
Буџет пројекта током другог круга спровођења за 2008.годину (за 4 месеца):
република: 546.937,70 динара
Буџет пројекта за 2009.годину (за 6 месеци):
република: 1.468.307,16 динара
градска општина Обреновац: 500.000,00 динара
средства ДЗ Обреновац: 276.027,88 динара
Буџет пројекта за 2010.годину (за 6 месеци):
република: 1.586.262,12 динара
градска општина Обреновац: 500.000,00 динара
средства ДЗ Обреновац: 235.817,44 динара
Средства које је обезбедила општина су коришћена ради повећања иницијалних и одобрених зарада за шест/осам ангажованих лица до нивоа зарада који је за одговарајући ниво стручне спреме постојао у Дому здравља. На тај начин радници који су били ангажовани су третирани равноправно, што смо сматрали важним у смислу мотивације за рад и стварање позитивне радне атмосфере.
Пројекат је похваљен као један од три најбоље спроведених примера добре праксе на нивоу Републике, представљен је и у Скупштини града Беогрда поводом дана посвећеном старим лицима.
Програм је резултат партнерства са Министарством економије и регионалног развоја Владе Републике Србије и Националном службом за запошљавање. Спровођење програма обезбеђено је било до 06.11.2010.године. И овог пута захвалност за значајну подршку у супортативном и финансијском смислу упућујемо општини Обреновац, општинским већима и председницима општине који су препознали јавни интерес за спровођење програма и могућности које нуди корисницима услуга.