"Убрзано до краја АИДС епидемије"
Светски дан борбе против ХИВ/АИДС се ове године одржава под слоганом “Убрзано до краја АИДС епидемије”.
Према подацима Светске здравствене организације у свету преко 37 милиона људи има ХИВ/АИДС, а 54% њих је свесно своје инфекције. Процена је да на сваку откривену ХИВ инфекцију долази бар још једна неоткривена. Међу 2,5 милиона особа које живе са ХИВ-ом у региону Европе крајем 2014. године - процене указују да 30% - 50% особа не зна свој ХИВ статус.
За последњих 15 додина број оболелих у свету се увећао за пет пута. ХИВ инфекција је хронична инфекција са којом може дуго да се живи, ако је благовремено откривена и адекватно лечена. Сви људи којима се дијагностикује ХИВ треба одмах да започну антиретровирусну терапију. СЗО наглашава да је проширење антиретровирусне терапије за све људе који живе са ХИВ-ом кључ за окончање епидемије АИДС у оквиру једне генерације. У 2015.години преко 16 милиона људи у свету су примали антиретровирусну терапију. Ипак, 1,2 милиона људи је у 2014.години умрло од АИДС-а. Више од 34 милиона људи у свету је до данас умрло од ХИВ/АИДС-а.
Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” од почетка епидемије, 1985. године, па закључно са 20. новембром 2015. године, у Републици Србији су регистроване 3263 особе инфициране ХИВ-ом, од којих је 1777 особа оболело од АИДС-а, док је 1085 особа умрло од АИДС-а, а још 102 особе од болести или стања која нису повезана са ХИВ инфекцијом. Као и ранијих година и ове године сексуални пут преноса је доминантан (88%), посебно незаштићени анални сексуални односи међу мушкарцима (73%), како међу новооткривеним особама инфицираним ХИВ-ом, тако и међу оболелима и умрлима од АИДС-а (око 50%). Процена је да бар још 1.000 не зна да је заражено овим вирусом. Број новоинфицираних се повећава, а шест пута је већи међу мушкарцима. Важно је истаћи значај тестирања за сва лица која су била изложена ризику оболевања. Антиретровирусна терапија је у Србији бесплатна и доступна свима којима је потребна.Позивају се све особе које су имале неко ризично понашање у ближој или даљој прошлости да се посаветују и бесплатно и анонимно тестирају на ХИВ у Градском заводу за јавно здравље у Београду (Булевар Деспота Стефана 54а, од 8 до 17 часова) и у Заводу за заштиту здравља студената у Београду (Браће Недића 28, од 7 до 20 часова). Активности сличног садржаја ће се реализовати и у многим градовима Србије.
Посетите:
http://http://www.who.int/hiv/en/
http://www.batut.org.rs/index.php?content=1325
Сачинио:
Прим Др Снежана Јанковић