14. новембар 2023. | „Приступ дијабетолошкој здравственој заштити“
Шећерна болест (Diabetes mellitus) представља једну од најзначајнијих хроничних незаразних болести нашег доба, са растућим утицајем на друштва и здравствене системе.
Трогодишња кампања под називом „Приступ дијабетолошкој здравственој заштити“ („Access to diabetes care“), са обухватом периода 2021-2023. године, имала је за циљ да увећа свест о различитим аспектима
превенције и лечења шећерне болести, а са тежњом да се стање у овој области унапреди. Овогодишње обележавање Светског дана борбе против шећерне болести представља се слоганом
„Препознајте ризике. Предузмите акцију“ („Know your risk, know your response“), јасно наглашавајући улогу појединца у глобалној контроли дијабетеса. Познавање фактора ризика омогућава правовремено превентивно деловање, што код особа код којих се ипак установи шећерна болест, омогућава бољи успех у лечењу и умањење компликација.
[отвори цео текст... tекст преузет са сајта Градског завода за јавно здравље...]
[отвори постер... постер преузет са сајта Градског завода за јавно здравље...]
14. новембар 2022. | „Приступ дијабетолошкој здравственој заштити“
Светска здравствена организација (World Health Organization – WHO) и Међународна федерација за дијабетес (International Diabetes Federation – IDF) су 1991. године покренуле иницијативу за обележавање Светског дана борбе против шећерне болести, као одговор на пораст оболелих од дијабетеса широм света. Овај дан представља највећу глобалну кампању посвећену подизању свести о дијабетесу код више од милијарду људи у више од 160 земаља. Тема којој је посвећен Светски дан борбе против дијабетеса за период 2021-2023. године је „Приступ дијабетолошкој здравственој заштити“.
Шећерна болест (дијабетес мелитус) једна је од најчешћих незаразних болести. Број оболелих од шећерне болести већ дужи низ година расте и поприма размере глобалне епидемије. Иако се највише инциденције региструју у развијеним земљама, највећи пораст оболелих очекује се у земљама у развоју. Дијабетес је у свету пети, а у Србији трећи водећи узрок умирања од свих узрока смрти и пети узрок оптерећења болешћу.
[отвори цео текст... tекст преузет са сајта Градског завода за јавно здравље...]
[отвори презентацију... tекст преузет са сајта Градског завода за јавно здравље...]
14. новембар 2021. | „Доступност терапије за дијабетес“
Теме и кључне поруке 2021:
Особе са дијабетесом захтевају стално лечење, негу и подршку како би управљали својим стањем и избегли компликације.
Након 100 година од открића инсулина, милиони људи са дијабетесом широм света и даље немају приступ одговарајућој терапији.
Додатнa здравственa претњa - тешкe компликацијe инфекције COVID- 19.
Лекови за дијабетес, технологије, подршка и нега треба да буду доступни свима којима је то потребно.
Стогодишњица открића инсулина представља јединствену прилику да владе, креатори политике и заговорници реагују, како би се повећала улагања у негу и превенцију дијабетеса.
[отвори цео текст... tекст преузет са сајта Градског завода за јавно здравље...]
14. новембар.2017. | „Жене и дијабетес - наше право на здраву будућност“.
Светски дан дијабетеса представља највећу светску кампању у борби против ове болести са циљем подизања свести јавности у вези значајног јавноздравственог проблема.
Светски дан дијабетеса, 14. новембар, обележава се на иницијативу Међународне федерације за контролу дијабетеса и Светске здравствене организације.Ове године Светски дан дијабетеса обележава се под слоганом „Жене и дијабетес - наше право на здраву будућност“.
У циљу достизања оптималних здравствених исхода овогодишња кампања промовише једнаку доступност лекова и других технологија, као и потребних информација и едукација за све жене са дијабетесом или повећаним ризиком од оболевања од дијабетеса.
Тренутно у свету, преко 199 милиона жена живи са дијабетесом. Процењује се да ће докраја 2040. године број оболелих жена порасти на 313 милиона. Две од пет жена са дијабетесом су у репродуктивном добу, односно преко 60 милиона жена у свету. Према процени Међународне федерације за контролу дијабетеса, у 2015. године је 20,9 милиона или 16,2% породиља имало неку врсту хипергликемије у трудноћи. Код приближно половине жена са гестацијским дијабетесом долази до појаве типа 2 дијабетеса у року од пет до десет година након порођаја.Жене оболеле од типа 2 дијабетеса имају приближно 10 пута већу вероватноћу да оболе од коронарне болести срца у односу жене које немају дијабетес. Дијабетес је девети водећи узрок умирања жена у свету, одговоран за 2,1 милионасмртних случајева годишње.
[отвори цео текст... tекст преузет са сајта Градског завода за јавно здравље...]
14. Н О В Е М Б А Р